ŠKODA AUTO pomáhá
Hendikepovaní za volantem
Automobilka vydává novou brožuru Škoda neřídit s radami pro tělesně postižené
M
ožnost se svobodně pohybovat je jedním ze základních předpokladů aktivního a samostatného života. To platí i pro lidi s tělesným postižením, kteří za volant běžného auta často usednout nemohou. Jak na to, prozradí hendikepovaným chystaná brožura nazvaná podle dlouhodobého projektu automobilky ŠKODA Neřídit. Na jejím vydání se podílelo občanské sdružení Cesta za snem (na snímku předseda sdružení Heřman Volf a Michal Kadera, vedoucí SR – Vnější vztahy). Hned v úvodu publikace vyjmenovává, kdo všechno ve skutečnosti může řídit auto. Díky dnešním technologiím lze řízení umožnit lidem s ochrnutím, s amputovanými dolními končetinami, bez zachované funkce trupu apod. Slouží k tomu nejrůznější úpravy od těch zásadních (předělání celého vozu včetně brzdy a plynu na ruční řízení, nejrůznější úchopové systémy pro volant, čtyřbodové pásy pro lepší stabilitu apod.) až po zdánlivé maličkosti typu otvírání dveří tlačítkem.
Kromě toho brožura přehledně informuje čtenáře, které administrativní úkony zákon vyžaduje, aby lidé s postižením mohli bez problémů řídit (jde zejména o zápis postižení do řidičského průkazu pomocí příslušného standardního kódu), a vypočítává výhody, jakých hendikepovaní jedinci mohou využívat. Některé z nich, jako možnost bezplatného parkování i ve vyhrazených zónách nebo osvobození od dálniční známky, jsou obecně dobře známé, méně lidí však ví třeba to, že držitelé průkazů ZTP a ZTP/P mají při koupi vozu nárok na vrácení DPH v plné výši a na státní příspěvek ke koupi. Kromě této brožury se projekt ŠKODA Neřídit zabývá i dalšími možnostmi, jak lidem s postižením pomoci k řízení. Tou nejviditelnější je grantový program, jímž ŠKODA AUTO podporuje hendikepované v autoškolách. Požádat o zapojení do něj mohou všichni držitelé průkazů ZTP nebo ZTP/P, kteří řidičský průkaz dosud nemají a kterým zdravotní stav řízení umožňuje. Stačí vyplnit formulář na webu projektu, a pokud žadatel uspěje u komise, může získat příspěvek až 15 tisíc korun (řidičský kurz je pak nutné ukončit do 12 měsíců). „Projekt běží třetím rokem a zatím jsme v rámci grantového schématu podpořili 50 žadatelů, kteří nyní již díky ŠKODA AUTO řídí či absolvují kurzy v autoškole,“ vysvětluje Veronika Marčeková z oddělení SR – Vnější vztahy. RED
Užitečný pomocník
Brožura ŠKODA Neřídit přehledně poradí s tím, jak lze i s hendikepem usednout za volant vozu, kde žádat o příspěvek či jak si vyřídit řidičský průkaz. Přibližuje také program ŠKODA Handy, který nabízí zvýhodněné vozy a zajišťuje jejich úpravu na míru. Pomáhá ovšem i s financováním, zajištěním pojištění auta i převážených kompenzačních pomůcek a nabízí také servis a příslušenství za výhodnější ceny.
Podrobnosti o projektu ŠKODA Neřídit a sdružení Cesta za snem najdete v odkazech:
www.skoda-neridit.cz a www.cestazasnem.cz