Zdraví
Zdravá záda bez bolesti
Vhodné ergonomické podmínky začínají u zaměstnanců
V
edení automobilky klade na prevenci rizik velký důraz. Aby ŠKODA AUTO chránila zdraví zaměstnanců, doplňuje průběžně výrobní pracoviště o technologie a zařízení, které jim umožní správné nakládání s břemeny. Při vybavování těchto pracovišť jde o úzkou spolupráci útvarů plánování, výroby a ergonomie. Jejich týmy při výběru správné manipulační techniky vždy zohledňují váhu a rozměry zvedaného břemene a vycházejí také z prostorových možností daných výrobních úseků. Podle toho pak navrhnou typ technologie, například vozík, balancér nebo manipulátor. V některých výrobních halách nasazují tyto prostředky v souvislosti s náběhy nových modelů, jinde je doplňují až v průběhu sériové výroby jako ergonomická opatření. Vytvoření vhodných podmínek však samo o sobě nestačí. Na trvalém zlepšení ergonomie musí pracovat i sami zaměstnanci. Právě na jejich osobním přístupu ke zdraví záleží. Eva Macková
Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) patří bolest zad mezi nejrozšířenější nemoci a úrazy.
120
milionů lidí v Evropské unii se potýká s problémy se zády.
452
dlouhodobých pracovních neschopností z důvodu potíží s pohybovým aparátem bylo v roce 2020 ve ŠKODA AUTO.
35,2 %
Takový podíl ze všech dlouhodobě nemocných činí právě potíže s pohybovým aparátem. Jde o největší skupinu nemocných ve ŠKODA AUTO v roce 2020.
Zdroj:
Statistiky ŠKODA AUTO
Otázky a odpovědi
Proč vzniká bolest zad a jak na ni?
Ve většině případů nejde o důsledek jednoho prudkého pohybu, ale naopak spočívá v dlouhodobém přetěžování páteře. Příčin bolesti zad může být mnoho, od úrazu přes nesprávný životní styl, špatné držení těla, sezení nebo zvedání předmětů až po nedostatek pohybu nebo naopak přetěžování. Záda denně ovlivňuje celá řada nevhodných činností, které postupně vedou k degenerativním změnám na páteři. A ty se jednoho dne ohlásí v podobě „seknutí“ či výhřezu ploténky. Léčba tohoto velice bolestivého stavu je náročná, zdlouhavá a nezřídka končí operačním zákrokem, aby nedošlo k trvalému poškození nervu, na který ploténka tlačí. Univerzální rady pro léčbu bolesti zad však neexistují, klíčové je předcházet vzniku dlouhodobých změn páteře.
Díky čemu je páteř tak ohebná?
Páteř tvoří spojení kostí, obratlů a pružných meziobratlových plotének. Jejich hlavním úkolem je tlumit nárazy těla a umožnit odpružení obratlů. Pro správné fungování a odolnost plotének je důležitá jejich hydratace, které například docílíte zdravou životosprávnou a pitným režimem.
Jaká je nejvhodnější prevence?
Procvičujte si správné držení těla a protahujte se. Při zvedání těžkých předmětů se vyvarujte prudkého otáčení a používejte manipulační techniku. Dbejte na dostatek spánku na takovém typu matrací, které vašemu tělu vyhovují. Vyhněte se však spánku na břiše. Zdravým životním stylem i cvičením si stále udržujte ideální hmotnost.