emobilita – Školení

zaostřeno na emobilitu

Moderní typy tréninků, analýz a testování na jednom místě

N

ové technologické centrum eTC vzniklo v hale M6 ve spolupráci několika výrobních útvarů, které ho využívají pro tréninky a školení elektromobility, jako laboratoř pro analýzy bateriových systémů, ale i k testování kvality vyrobených baterií a vozů.

Tréninkové centrum

Slouží především k zaškolování nastupujícího nebo ke zvyšování kvalifikace stávajícího personálu. Od jeho květnového otevření se zde proškolilo 70 zaměstnanců. Školicí moduly se zaměřují na jednotlivé oblasti Výroby komponentů (např. PHEV baterie, motor, převodovku a kvalitu). Školení v rámci jednoho modulu trvá vždy dva dny a počítá s denní kapacitou až 24 zaměstnanců. Centrum také za pomoci virtuálního tréninku umožňuje proškolení personálu v oblasti ovládání a manipulace s roboty Kuka, Fanuc a ABB, které využívá rovněž k produkci elektromobilů. Daný kurz má tři fáze: základní ovládání robota, uchopení dílů a manipulace s nimi nebo simulace skutečného pracoviště.

Analýzy bateriových systémů

Jde o pracoviště Výroby komponentů PKM, které se věnuje především ruční simulaci jednotlivých kroků elektrických zkoušek. A to stejně jako je tomu v testovacích stanicích na montážní lince, aby se odhalily nedostatky v nakupovaných dílech. Dále jde například také o test těsnosti chladicího okruhu i baterie jako celku, kdy zjištění případných netěsností odhalí nevhodné nebo poškozené díly. Probíhá zde také demontáž baterií na menší komplety, které se snáze analyzují.

Testování kvality

Na pracovišti řízení kvality útvaru GQH – QS Komponenty provádějí auditové hodnocení parametrů vysokonapěťových baterií, detailně zde analyzují komponenty bateriových systémů, a to v předsériových etapách, po dlouhodobých jízdních zkouškách nebo během zátěžových testů v klimatické komoře. Výsledky výše uvedených zkoušek slouží k uvolňování montáže baterií a jejich dílů do sériové výroby. V neposlední řadě jsou na pracovišti kvality detailně analyzovány reklamační případy ze servisní sítě. RED

Cílené kurzy

Která nová školení se zaměřují na zvyšování povědomí o eMobilitě mezi zaměstnanci?

Š

KODA Akademie zahájila kvalifikace pro elektromobilitu již v roce 2011 a následně je obnovila v roce 2016. Většina původních školení se zaměřovala na práce související s vývojem a výrobou vozů. Letos proto vznikly ve spolupráci s oddělením GGE – E-Mobilita infrastruktura nové programy pro zaměstnance oddělení, která přímo do výroby zapojená nejsou. Nachází se mezi nimi například informativní školení o elektrických pohonech a trakčních bateriích. Velký úspěch v červnu zaznamenalo také skypové přehledové školení „S elektrickým pohonem do budoucnosti“, jehož opakování je plánováno na druhé pololetí i příští rok. Kurzy jsou určené všem zaměstnancům. Přihlásit se na ně můžete na ŠKODA Space prostřednictvím aplikace Přihláška na vzdělávací akci (v sekci Interní vzdělávací akce > Mladá Boleslav >Technická příprava > Autoelektronika > E-Mobilita).   

Webináře s odborníky

Pokud hledáte snadno přístupnou, a přesto odbornou formu, jak se o eMobilitě dozvědět více, zkuste oblíbené webináře. Kromě externích přednášejících se do nich zapojili i interní odborníci. „Automobilka je plná expertů na mnoho témat a jedním z úkolů ŠKODA Akademie je předat jejich jedinečné znalosti i ostatním zaměstnancům. Současně přednášky představují pro odborníky jejich osobní rozvoj,“ vyzdvihuje kurzy Pavla Kavuloková z oddělení SE/33 – Odborné kurzy a internacionalizace. Webináře jsou zpravidla zaznamenány a uloženy do knihovny médií, která je součástí interního e-learningového systému eDoceo. Můžete si je proto přehrát, kdykoli budete mít čas a chuť.

Učební cesty

S elektromobilitou se můžete seznámit také prostřednictvím nového formátu kurzů Learning Journey. Účastníci při nich zavítají do provozů, ve kterých vznikají elektromobily, aby se blíže seznámili s pokročilými technologiemi, automatizací a digitalizací. Právě touto formou výuky se dozvědí detaily o výrobě trakčních baterií, plug-in hybridní verze modelu OCTAVIA či vozu ENYAQ iV. Letos se těchto interních „učebních cest“ po výrobních halách M6 a M13 zúčastní vedoucí pracovníci, v příštím roce dostanou možnost i další zaměstnanci. RED