Srdcovka
Pestrá psí asistence
Výcvik asistenčních psů pro děti a dospělé probíhá v domácím prostředí trenérek
D
o čtyřčlenné rodiny Pacholíkových přibyl nový přírůstek – Smolíček. Je to asistenční canisterapeutický pes sedmiletého Matyáše s autismem. „Ani ve snu by nás nenapadlo, jak nám změní život,“ říká Matyášova maminka Lenka. Smolíček se stává chlapcovým průvodcem v našem světě a společně tvoří dvojici, která si beze slov rozumí. Pes poskytuje Matyášovi pocit bezpečí a jistoty. „Je až neuvěřitelné, jaká změna nastala například při běžném nákupu, který dříve představoval stresující a nepříjemnou situaci pro všechny. Teď stačí dát Matyášovi do ruky vodítko a ten si hrdě psa vede, Smolíček zase hrdě doprovází Matyáše a já mohu v klidu a bez stresu nakoupit. Momentů, kdy se Smolíček stává nerozlučným pomocníkem, stále přibývá a zdá se, že ho život s námi také baví,“ vysvětluje Lenka.
Díky Smolíčkovi snáze přečkali i období koronavirové karantény, kdy bylo pro Matyáše těžké znovu začít chodit ven. Hodně se věnují canisterapii, chlapec si pravidelně večer na Smolíčka lehne a společně usnou. Že zrovna v rodině Pacholíkových zůstane Smolíček, byla čistě náhoda. „Patřil mezi psí kandidáty pro nás, a protože byl hned na první schůzce syn nervózní, šel se uklidnit právě k němu,“ dodává Lenka. Fakt, že se ze Smolíčka stane užitečný pomocník, zajistila obecně prospěšná společnost Pestrá. Tréninkem asistenčních psů pro děti a dospělé s různými druhy postižení se zabývá od roku 2009 a jako jediná organizace v České republice má mezinárodně akreditovaný bezkotcový výcvik. Ten zabere osm až devět měsíců, předchází mu ovšem výchova štěněte, která trvá přibližně rok a půl. Vše se odehrává v domácím prostředí trenérek.
Činnost organizace je však mnohem širší. Patří mezi registrované poskytovatele služeb sociální rehabilitace a pomáhá lidem s postižením s integrací do společnosti prostřednictvím speciálně vycvičených asistenčních psů. Provozuje nácvikovou ergoterapeutickou místnost s půjčovnou kompenzačních pomůcek a dále sociální podnik Pestrá cestovka, provádí audity bezbariérovosti a pořádá prožitkové workshopy v komunikaci s postiženými i jejich rodinami. Podílí se na tvorbě českých i evropských standardů pro asistenční psy a usiluje o jejich ukotvení v české legislativě. A je také držitelem Značky spolehlivosti. Eva Jarošová
Chcete pomáhat?
Staňte se přispěvatelem Zaměstnaneckých sbírek a zapojte se do nich zde. Více informací o aktuální neziskovce najdete na www.pestra.cz.
Jaroslav Pavliš
PFK-M – Montáž
Dokud jsem nepracoval ve ŠKODA AUTO, přispíval jsem neziskovkám, většinou když byl nějaký benefiční pořad v televizi. Po nástupu do automobilky jsem zjistil, že lze přispívat pravidelně, a připadalo mi to přirozené. Myslím si, že když má člověk stabilní zaměstnání a dobrý plat, měl by část odevzdat na podobné projekty. Vítám i to, jak je celý proces jednoduchý, lze přispívat i desetikoruny – stačí, když si odřeknete jednu návštěvu ve fast foodu. Každý rok přispívám na čtyři projekty. Vybírám je podle toho, zda mi připadají užitečné. Nově je to Hospic Duha, jehož služby jsou potřebné. Přispíval jsem i na přípravu asistenčních psů. Činnost Pestré vnímám jako něco, co má smysl. Uvědomuji si, jak je výcvik nákladný časově i finančně.